UWPToolkit Yayınlandı!

UWPToolkit Nedir?

Evet yukarıda alıntı yaptığım tweetten de anlaşılacağı gibi 18 Ağustos tarihinde UWP Toolkit adı altında Windows 10 geliştiricilerinin işini kolaylaştıracak bir sürü user control, converer, service provider vs. barından bir toolkit yayınlandı. Bunu daha önce Windows Phone için yayınlanan WPToolkit’in UWP hali diyebiliriz. UWP olduğu için Windows 10 içeren bütün cihazlarda bu toolkiti kullanabiliriz demek oluyor bu elbette! Toolkitin içerisinde neler var şöyle bir göz atalım:

UWPToolkit'in GitHub sayfasından...

İçinde Neler Var?

Aslında yukarıdaki resimde tam olarak içerisinde neler olduğu anlatılmış. Fakat ben biraz da Githubdaki projeden bahsetmek istiyorum. Github’da projenin bütün source code’uyla beraber bir de sample app yani örnek proje yayınlanmış. Projeye ait bütün componentlerin detaylı bir şekilde kullanıldığı bu örnek uygulamayı Windows 10 cihazınıza yükleyerek projenin bütün içeriğini test edebilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

  • UWP Toolkit minimum version olarak SDK 10586 gerektiriyor. Eğer projeniz 10586 öncesini hedef göstererek oluşturulmuşsa bu toolkiti malesef kullanamıyorsunuz. Çünkü içerisinde Composition API’dan estanteneler bulunduruyor ki bu API’da zaten minimum olarak bu sürümü destekliyor. Proje içerisindeki animasyonlar eğer destekleniyorsa Composition API aracılığı ile yapılıyor. Örneğin Blur efektini normalde XAML aracılığı ile veremezsiniz. (Araya DirectX falan sokmak gerekiyo, hiç araştırmayın :P)
  • Bir alt başlıkta da değindiğim gibi proje açık kaynak kodlu olarak Github üzerinden geliştirilmeye devam ediyor.
  • Visual Studio 2015 Update 3 kurmadan geliştirme yapamazsınız. Gereksinimler için buraya tıklayarak Getting Started sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Açık Kaynak

Yayınlandığı günden itibaren buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Github profili üzerinden açık kaynak olarak yayınlanan bu toolkit için henüz yayınlanmasının üzerinden 5 gün geçmesine rağmen bir çok pull request geldi bile… Hatta ben de birkaç tane gönderdim. 🙂 Eğer siz de projenin gelişmesine katkı sağlamak istiyorsanız Github sayfası üzerinden Issue’lar kapatabilir, eksik gördüğünüz yerleri tartışıp ortak karar alındığında pull request göndererek geliştirebilir ya da kendi projelerinizde kullanarak eksiklikleri dile getirebilirsiniz.

 

0
Shares